Politycznie

Przeszłość widokówki w pigułce

Podobnie jak wiele przełomowych odkryć, również kartka pocztowa nie miała łatwego początku. W 1865 r. ówczesny Poczmistrz Berlina, Heinrich Stephan, zaproponował na Piątej Niemieckiej Konferencji Pocztowej wprowadzenie specjalnego kartonika dla otwartej korespondencji. Pomysł ów, uznany wtedy za zbyt śmiały odrzuciła dyrekcja Poczty Pruskiej. Dopiero gdy cztery lata później z analogiczną ideą wystąpił profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego Emanuel Hermann, władze ją zaakceptowały. W ów sposób austrowęgierska poczta jako pierwsza zerwała z tradycją zaklejonych listów wdrażając tzw. kartkę korespondencyjną, jakiej jedna strona przeznaczona była na korespondencję, zaś druga posiadała znaczek a także miejsce na adres.

kartki pocztowe
Wkrótce na w ten sposób wydawanych kartkach do korespondencji zaczęły pojawiać się pierwsze zarysy jak też teksty okolicznościowe. W ten sposób narodziła się właściwa pocztówka. Pierwotnie obrazy znajdowały się w narożniku karty, jednakże z biegiem czasu poczęły zajmować coraz to więcej miejsca. Od początku istnienia jedna ze stron określona była na adres jak też znaczek, zaś na tekst, strona z widokiem. O ile adresant nie chciał ingerować w obraz, na tekst pozostawało mu mało miejsca, w wielu przypadkach musiał się ograniczyć do krótkich życzeń. Dopiero w 1904 roku, poczta odmieniła zasady i od tego momentu na jednej stronie lokowano obraz, a na drugiej znalazło się miejsce na korespondencję, znaczek jak też zaadresowanie. Zasada owa obowiązuje do dnia obecnego.

Współcześnie z całą pewnością nie da się stwierdzić, kto wydał pierwsze kartki pocztowe. Spór o pierwszeństwo toczyło już więcej niż sto lat temu kilkanaście miasteczek a także państw. Za najdawniejsze kartki pocztowe uważane są m.in. kartki wydawane w czasie wojny prusko – francuskiej w 1870 roku poprzez obie strony sporu, a także pochodząca z tego samego roku widokówka Serba Petara Manojlovicia obrazująca smoka na tle zabudowy miejskiej, znana wyłącznie z przedwojennej reprodukcji. Własny akcent w historii pocztówki ma też Dolny Śląsk. Za jedne z najdawniejszych kartek na całym świecie uważane są kartki pocztowe obrazujące najwyższy szczyt Karkonoszy, Śnieżkę, datowane na 1873 r – przeczytaj.

Dzisiaj pocztówki wydawane są na masową skalę. Trudni się tym poligrafia – więcej .