Prawo w sektorze budowlanym

Pamiętaj o przepisach budowlanych

Kiedy kupujemy albo stawiamy dom należy dowiedzieć się jakie prawo nas obowiązuje. Jest to istotne, gdyż każdy dokument podpisywany przy podejmowaniu inwestycji budowlanych powinien być zgodny z przepisami. Kiedy już otrzymamy wszelkie pozwolenia, projekty itp. przychodzi moment, kiedy zabieramy się do budowy. Należy dowiedzieć się jak ma być skonstruowana umowa o roboty budowlane. Bezwzględnie należy ją podpisać z ekipą.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com
Oczywiście, bywa tak, że ekipy budowlane chciałyby pracować bez umowy, ale nie dajmy się do tego przekonać.

Jeżeli interesuje Cię opisywane zagadnienie, nowa wiadomość (http://www.swiatnieruchomosci.pl/10-przedmiotow-ktore-musza-znalezc-sie-w-kazdym-mieszkaniu-na-wynajem) prezentuje szczegółowo intrygujące tematy, które okażą się bardzo absorbujące.

Tylko dobrze skonstruowana umowa ochroni nas przed wszelkimi wpadkami, wymaga od ekipy budowlanej wykonania zadań z najwyższą starannością i jest dla nas podstawą do reklamacji i likwidacji powstałych usterek. Jeśli ekipa budowlana nie chce podpisać umowy – lepiej poszukać innej. Nie warto podejmować takiego ryzyka, w szczególności przy tak dużej inwestycji jak stawianie domu.

Naturalnie odpowiednią umowę musimy zawrzeć, kiedy chcemy zatrudnić ekipę do wykończenia mieszkania zakupionego na przykład od dewelopera. To szczególnie istotne nie tylko ze względu na możliwe poprawki we wnętrzach, ale też na bezpieczeństwo pracowników remontowych.

Własność mieszkaniaKiedy kupujemy dom istotne jest także prawo własności nieruchomości. Musimy pamiętać, że jedynym dokumentem potwierdzającym naszą własność mieszkania jest umowa kupna/sprzedaży w postaci aktu notarialnego. Umowa przedwstępna ze sprzedającym nie jest takim dokumentem, nawet jeśli została zawarta w formie aktu notarialnego.

Gdy prawo inwestycji budowlanych jest dla nas niejasne czy za skomplikowane warto skorzystać z porady prawnika. Nie jest to droga usługa, a zyskujemy pewność, że zawieramy umowę bez żadnych dziwnych zapisów. Zazwyczaj mieszkanie czy dom to ogromny wydatek, więc powinniśmy dołożyć sił, by umowa była skonstruowana z ogromną starannością i z zachowaniem przepisów.

Nie podpisuj w ciemnoPrzedsiębiorstwa budowlane czy deweloperzy podpisują bardzo dużo różnego typu umów i mają od dawna własne wypracowane wzory. Za każdym razem jednak trzeba umowę spokojnie przeczytać i najlepiej skonsultować z adwokatem. Nie dajmy się zbyć stwierdzeniem, że „to standardowa umowa”. Zawsze powinniśmy mieć gwarancję, że umowy są zgodne z przepisami.