Normy budowlane,  Prawo w sektorze budowlanym,  Przepisy budowlane

Ograniczenia prawa własności

Posiadacz parceli z zasady może z niej korzystać bez ograniczeń. Może więc na swojej parceli pobudować dom, prowadzić działalność gospodarczą bądź też inną – pod warunkiem dopełnienia warunków zapisanych przykładowo w ustawie o prawie budowlanym. Sprawa niby jest prosta. Niestety życie jest czasami przewrotne, i potrafi pogmatwać nawet najbardziej łatwe sprawy.

parcela

Autor: Andy Arthur
Źródło: http://www.flickr.com
Starczy bowiem że nasza parcela będzie tak usytuowana, że musimy przyzwolić komuś na przelot przez nią, ponieważ w przeciwnym razie przykładowo nasz sąsiad nie przedostanie się na swój kawałek ziemi.

Jeśli pasjonuje Cię omawiana w niniejszym poście kwestia, zobacz treść (https://sklep.dobroplast.pl/kategoria-produktu/okna-pvc/), którą prawdopodobnie również uznasz za przydatną.

Wszystko jest w porządku jeśli z sąsiadem potrafimy się porozumieć, Józek przejeżdża – ot tak – i nikomu to nie wadzi.

Sytuacja się gmatwa, gdy nasza parcela sąsiaduje z firmą, i ów biznesmen do prowadzenia swojego biznesu potrzebuje korzystać z pewnej części naszego gruntu. Ustanawia się wtedy tak zwaną służebność, czyli umowę pomiędzy dwoma uczestnikami: posiadaczem działki a inną osobą ograniczającą prawo własności. (przykładowo pozwolenie aby przez pewną część mojej działki swobodnie przejeżdżać mogły pojazdy przedsiębiorcy który ze mną sąsiadują). Tak samo wygląda sytuacja, kiedy musimy użyczyć sąsiadowi prawa do używania studni usytuowanej na naszej parceli.

Najczęściej służebność jest umową odpłatną. Jak każda umowa może ona zostać zawarta na oznaczony czas lub foxess t6 bezterminowo. Ostania nowelizacja Kodeksu Cywilnego wprowadziła termin tak zwanej służebności przesyłu, pojecie regulujące sytuację, gdy firma wodociągowa – aby właściwie realizować swe zadania – musi postawić na nie swoim gruncie urządzenia technologiczne. Służebność przesyłu jest więc szczególnym przypadkiem zwykłej.

Jednostki energetyczne zwykle próbują się powołać na zasiedzenie służebności przesyłu , aby ograniczyć koszty związane z wykorzystywaniem gruntu nie będącego w ich mieniu. Jak wszystkie sprawy związane z prawem własności, są one nadzwyczaj zawiłe. Na dzień dzisiejszy rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego zmierzają w kierunku ograniczenia prawa do zasiedzenia, ale by się bronić przed zakusami na naszą ziemię w takich sprawach, warto zwrócić się do specjalistów zajmujących się sprawami o zasiedzenie służebności przesyłu.