Nasze prawo

Jaki podatek jest najlepszy w przypadku najmu nieruchomości? Doradztwo podatkowe pomaga

Podatki w Polsce są dość skomplikowane. Można powiedzieć, iż praktycznie płacimy je od wszystkiego. Również posiadacz mieszkania wynajmowanego musi opłacać podatek za najem. Ma on jednak szansę wyboru formy opodatkowania, co wpływa na wysokość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo posiadają osoby, które nie mają działalności gospodarczej w zakresie najmu.

piękne duże mieszkanie

Autor: University of Exeter
Źródło: http://www.flickr.com

Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% oraz 32%. Rodzaj rozliczania wybiera się przed wszczęciem najmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na stałe, albowiem można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych płacimy podatek od dochodu, zatem różnicy między rzeczywiście uzyskanym dochodem z wynajmu a kosztami jego uzyskania.

Jeżeli znalezienie uzupełniających danych na opisywany wątek jest dla Ciebie niesamowicie istotne, to aby je zdobyć prześledź witrynę, na której je na pewno dostrzeżesz.

Należy pamiętać o tym, że by wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym przypadku również indywidualnie rachujemy miesięczną zaliczkę za podatek i płacimy ją do odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc przeszły. Zaliczka na podatek od najmu w takiej postaci nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, gdyż jest to podstawowa forma opodatkowania. W momencie, gdy nie będziemy się rozliczać z tytułu wynajmu mieszkania to czekają nas konsekwencje karno-skarbowe, które reguluje przepis Kodeksu karnego skarbowego – sprawdź .

Równocześnie jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje złe i dobre strony. Kiedy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezagmatwane i w miarę niskie, nie za każdym razem jest odpowiednim rodzajem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% pozostaje wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już sporo wyższy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w wyszukiwarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to tutaj można potrącić koszta pozyskania dochodu takie jak na przykład: amortyzacja mieszkania, koszty na wyposażenie i meble, wypłata dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest przychylny przede wszystkim dla osób, które niedawno poniosły koszty między innymi związane z odnowieniem mieszkania – kontynuuj.

Jeżeli nie wiemy, jaki rodzaj opodatkowania wybrać możemy sięgnąć po książkę. Dużo jest książek o tematyce rozliczania najmu. W nich odnajdziemy takie wiadomości jak przykładowo, kiedy można opłaty wpłacać] zaliczki kwartalne, jak wybrać najodpowiedniejszą formę opodatkowania, co można zaliczać do kosztów i bardzo dużo innych przydatnych wiadomości. Jeszcze prędzej możemy zdobyć zbliżone wiadomości wpisując w wyszukiwarkę internetową przykładowo umowa wynajmu wzór.