
Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% oraz 32%. Rodzaj rozliczania wybiera się przed wszczęciem najmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na stałe, albowiem można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.
Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych płacimy podatek od dochodu, zatem różnicy między rzeczywiście uzyskanym dochodem z wynajmu a kosztami jego uzyskania.
Jeżeli znalezienie uzupełniających danych na opisywany wątek jest dla Ciebie niesamowicie istotne, to aby je zdobyć prześledź witrynę, na której je na pewno dostrzeżesz.
Należy pamiętać o tym, że by wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym przypadku również indywidualnie rachujemy miesięczną zaliczkę za podatek i płacimy ją do odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc przeszły. Zaliczka na podatek od najmu w takiej postaci nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, gdyż jest to podstawowa forma opodatkowania. W momencie, gdy nie będziemy się rozliczać z tytułu wynajmu mieszkania to czekają nas konsekwencje karno-skarbowe, które reguluje przepis Kodeksu karnego skarbowego – sprawdź .
Równocześnie jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje złe i dobre strony. Kiedy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezagmatwane i w miarę niskie, nie za każdym razem jest odpowiednim rodzajem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% pozostaje wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już sporo wyższy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w wyszukiwarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.
Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to tutaj można potrącić koszta pozyskania dochodu takie jak na przykład: amortyzacja mieszkania, koszty na wyposażenie i meble, wypłata dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest przychylny przede wszystkim dla osób, które niedawno poniosły koszty między innymi związane z odnowieniem mieszkania – kontynuuj.