Nasze prawo

Doceniajmy pracę twórców – ochrona własności intelektualnej

Słynnemu włoskiemu skrzypkowi i kompozytorowi, Paganiniemu w całym swym życiu nie zdarzało się zostawiać kart z nutami na stojaku na nuty, gdyż nie chciał, aby ktoś je skopiował. W chwilach kiedy grał na próbie kadencję w swoim koncercie orkiestra zafascynowana zerkała, jak przesuwa po strunach palcami, przerywał i mówił do zgromadzonych: „i tak dalej”. Rezygnował z niej na próbie, żeby nikt nie mógł jej skopiować.

To znakomity przykład wskazujący na to, iż własność intelektualna, jej temat, nigdy nie był człowiekowi obcy. Nawet na początku XIX w, kiedy kompozycji Paganiniego nie można było ściągać na mp3… W dzisiejszych czasach również nie każdy muzyk zamieszcza swoje kompozycje w internecie czy wrzuca je na YouTube, w celu by dowiedział się o nich cały świat. Jeżeli występują takowi – ich wybór, lecz uszanujmy też wybór tych, którzy nie widzą powodów aby ich twórczość była pokazywana w taki sposób. Kopiowanie, powielanie w takich przypadkach jest zwyczajnie wykroczeniem przeciw czyjejś własności, przywłaszczeniem wytworu ludzkiego umysłu.

work in office

Autor: Tina Fox
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy pomysł, który wytworzy osoba przy użyciu swego intelektu, a co jest nowatorskie, dotychczas niepospolite, określamy własnością intelektualną. (News nieuczciwe praktyki rynkowe) Są to w dużej mierze utwory muzyczne (wliczając słowa), patenty tudzież znaki towarowe. Konsekwencje ich naruszenia mogą nas kosztować nie tylko sporo nerwów czy straconego czasu, lecz także pieniędzy.

Wyobraźmy sobie, że to nam przydarzyło się takie zdarzenie, i nagle okazało się, iż to co stworzyliśmy nie zostało docenione tak jak byśmy tego chcieli. Na przykład, został zorganizowany konkurs w firmie kosmetycznej, w której jesteśmy zatrudnieni na logo właśnie powstającego szamponu. Daliśmy z siebie wszystko i projekt ostatecznie przystąpił do konkursu. Wygrał, lecz postanowiono w międzyczasie, iż po nieznacznych zmianach trafi na opakowanie kremu. (Sprawdź co to są prawa autorskie) Bez obaw – logo podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa więc jakiekolwiek zmiany – muszą uzyskać nasze pozwolenie.

Liczmy się z tym, iż owoc pracy twórczej człowieka, który ze względu na swoją niepowtarzalność a także znaczną doniosłość ekonomiczną, gospodarczą czy rozwojową zawsze zasługuje na ochronę. Doceniajmy więc owoc pracy twórców, dodając im motywacji na dalszy rozwój.

Masz zamiar znaleźć podobne artykuły dotyczące wyjaśnianej tutaj tematyki? Jeżeli tak, to wejdź na ten odsyłacz oraz sprawdź wpis z www (https://www.stojakireklamowe.pl/category/odbojnice).

Źródło: