Nasze prawo

Czy księgowość jest trudna?

Skuteczny księgowy w każdej firmie to skarb, zawsze niezwykle zorientowany, doskonale poradzi sobie z najtrudniejszym przepisem podatkowym i znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie można. Wśród bardzo wielu, praw, podatków i udogodnień podatkowych bardzo prosto jest się zagubić świeżo upieczonemu przedsiębiorcy firmy.

Podatki i składki czyli co spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy?

Podatek (usługi prawnicze we Wrocławiu) dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody uzyskiwane od osób fizycznych. Ciekawostką jest, że nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – ani w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na właścicielach firm ciąży obowiązek regulowania składek ZUS, Funduszu pracy oraz składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. (Czyt. )

Faktury VAT – kto się myli cierpi dwa razy.

księgowość Aspatrust

Źródło: sxc.hu

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna sprawa, o której przedsiębiorcy muszą pamiętać. Zrobić pomyłkę w nim jest łatwo – pomyłkę poprawić już gorzej, bo wymagać to będzie kolejnego dokumentu rachunkowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach jest mowa, muszą zostać podpisane przez obydwie strony. Tylko pod tym warunkiem, dokument będzie ważny.

Na koniec tego krótkiego przeglądu księgowości kilka słów o opłatach skarbowych. Ostatnią istotną sprawą z punktu widzenia rachunkowości jest sprawa opłat urzędowych. Napisać o nich warto gdyż popełnienie błędu w jej wysokości może nam skutecznie uniemożliwić załatwienie ważnej sprawy. Ustawa o opłacie skarbowej przewiduje możliwość uregulowania zapłacenia za pracę organu administracji publicznej poprzez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. (Czyt. pełna rachunkowość kraków) Kwotę jaką należy uregulować można sprawdzić w każdym urzędzie skarbowym lub skorzystać z ustawy z 2006r.

Brak znajomości przepisów prawa szkodzi wszystkim, szczególnie przedsiębiorcom. (Czyt. ) Przed założeniem własnej działalności gospodarczej warto zorientować się jakie obowiązki będą na nas ciążyły. Nie oznacza to oczywiście, że musimy stać się specjalistami od rachunkowości, ale w takim przypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego u swojego boku gdyż niewiedza nie zwalnia z nas obowiązków.

Źródło: http://aspatrust.com/pl/