Maty i kołyski dla noworodków. Zabawne maty dla dzieci

Maty edukacyjne to zabawki edukacyjne, którymi bawić się mogą niemowlaki już od trzeciego miesiąca życia. Nazywane są matami edukacyjnymi, jako że ich zadanie polega na pobudzeniu zmysłów malucha zarówno słuchu, dotyku jak i wzroku.
Maty te są wyposażone w pałąki, z których zwisają przeróżne grzechotki, lustereczka, maskotki.
Mata piankowa – puzzle
Autor: www.babymama.pl
Źródło: www.babymama.pl
Świetne maty edukacyjne są dostępne w różnych kształtach np. koła, kwadratu czy prostokąta, jednakże największą uwagę należy zwrócić na ich odpowiedni rozmiar - dobrany do wielkości dziecka. Niemowlę musi mieć odpowiednią ilość miejsca, by nie miało problemów ze swobodnym obracaniem się i przekręcaniem na niej. Najlepiej jeszcze, aby brzegi takiej maty były zakończone takimi miękkimi poduszeczkami . Ważne jest również to, aby taką matę można było w szybki i łatwy sposób złożyć jak i rozłożyć. Dzięki takim matom dzieci dobrze się rozwijają.
Co lepsze dla malucha łóżeczko czy kołyska?
Bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka mają kołyski. Takie rytmiczne bujanie malucha w przód i w tył stymuluje układ przedsionkowy mózgu niemowlaka, co znakomicie wpływa na prawidłowe napięcie mięśni oraz na prawidłową postawę ciała. Mając na uwadze powyższe korzyści płynące ze stosowania kołyski warto jest przez pierwsze 3-5 miesięcy życia malucha stosować kołyskę zamiast łóżeczka.

Do takiej kołyski należy dobrać odpowiedni materac. Powinien on być wykonany z dobrej jakości materiałów syntetycznych, być odpowiednio twardy oraz powinien być dobrze dobrany do rozmiarów kołyski. Ponadto materac taki powinien posiadać pokrowiec wodoodporny. Dzięki temu mocz dziecka, który może przedostać się z pieluszki, nie przedostanie się do materaca.
Kołyski dla niemowląt jak każde wyposażenie pokoiku dziecka, mogą mieć zarówno zalety jak i wady. Największym minusem jest to, że kołyski nie poużywamy za długo, gdyż maluch. Kolejną wadą jest to, że nie należą one do najtańszych, cena jest zazwyczaj wysoka. Przedział cenowy za kołyskę to od około 200 zł do nawet tysiąca złotych. Ale czego nie robi się dla prawidłowego rozwoju naszego ukochanego dzieciaczka. Dzieci uwielbiają kołysanie. Takie monotonne ruchy bardzo szybko i skutecznie je usypiają. Ponadto wiele badań\wielu naukowców pokazuje, że kołyski naprawdę mają doskonały wpływ na rozwój malucha.